29 3 2024 ΔΡΑΣΗ ΟΑΣΙΣ Ανάγκες Εφήβων Προσδοκίες Γονέων προσκληση

Σύνορα αγάπης: Ενισχύοντας τις σχέσεις με όρια και κατανόηση.

Την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024, στο Γυμνάσιο Βυρώνειας διοργανώθηκε μια διαδραστική ομιλία – ενημέρωση με θέμα: «Ανάγκες Εφήβων και Προσδοκίες Γονέων» σε συνεργασία με την κοινωνική λειτουργό του σχολείου μας κα Παπαδοπούλου Αναστασία και τον κο Κρυωνά Χρήστο (Κοινωνικό λειτουργό της ΟΑΣΙΣ). Η δράση αφορούσε γονείς και εκπαιδευτικούς και αποτελεί μια προσπάθεια ενίσχυσης της συνεργασίας μεταξύ σχολείου και οικογένειας εντός της σχολικής κοινότητας.

Στη συνάντηση, με αφορμή θέματα που αφορούν στους εφήβους, την ψυχολογία και τις ανάγκες τους – υπό την καθοδήγηση του κου Κρυωνά και της κας Παπαδοπούλου – έγινε συζήτηση μέσα από την οποία προσπαθήσαμε να απαντήσουμε ή να προβληματιστούμε πάνω σε θέματα όπως:

“Τι σημαίνει βάζω όρια στο παιδί μου;” και “Πως το κάνω αυτό;”,

“Πως διαχειρίζομαι ως γονιός την ανάγκη του έφηβου παιδιού μου για ανεξαρτησία;”

“Ποιος ο ρόλος των φίλων, του σχολείου, της οικογένειας για έναν έφηβο;”,

“Τελικά οι προσδοκίες μας, ως γονείς, επηρεάζουν τη ζωή των παιδιών!”

“Οι προσδοκίες μας ταιριάζουν με τις ικανότητες, τα ενδιαφέροντα και τους στόχους των παιδιών;”

Τέλος, ο Σύλλογος Διδασκόντων και η Διευθύντρια του Γυμνασίου Βυρώνειας θέλουν να ευχαριστήσουν στον κο Κρυωνά Χρήστο για την εξαιρετική παρουσίαση του και επίσης τους γονείς, που με τη συμμετοχή τους, συνέβαλαν ώστε να μπορέσουμε όλοι – γονείς και εκπαιδευτικοί – να καταλάβουμε λίγο καλύτερα τα παιδιά μας.