“Μια συνηθισμένη μέρα στο Γυμνάσιο Βυρώνειας”: μια παρουσίαση του σχολείου μας που δημιουργήθηκε από τους μαθητές της Γ’ γυμνασίου (2023-2024) ως ομαδική εργασία στο μάθημα της Πληροφορικής και στα πλαίσια της συμμετοχής τους στο eTwinning έργο “Mathematical Proportion in Traditional Recipes

Το σχολείο μας βρίσκεται στην Βυρώνεια, ένα όμορφο χωριό της Βόρειας Ελλάδας στο Νομό Σερρών.

Το Γυμνάσιο Βυρώνειας – όπως είναι το όνομα του – περιβάλετται από την ομορφιά της φύσης και έτσι οι ώρες μας περνάνε ευχάριστα: βλέποντας τα λουλούδια και ακούγοντας τους ήχους των πουλιών, ερχόμαστε πιο κοντά με το περιβάλλον και μαθαίνουμε να το αγαπάμε περισσότερο.

Όπως όλα τα σχολεία, έχουμε αίθουσες, εργαστήρια, γυμναστήριο και φυσικά το αγαπημένο σε όλους κυλικείο. Αλλά αυτό που κάνει το σχολείο μας ξεχωριστό είναι ότι όλοι είμαστε δεμένοι, σαν μια ομάδα. Με την υποστήριξη των καθηγητών μας συνεργαζόμαστε, συζητάμε μεταξύ μας και μαθαίνουμε να αγαπάμε ο ένας τον άλλο χωρίς διάκριση.

Αγαπάω το σχολείο μου!

Κατερίνα Λ. (μαθήτρια Γ’ γυμνασίου), Οκτώβριος 2023